Talentovaná houslistka Tereza K. si před nedávnem
pořídila doménu www.houslistkatereza.cz. Původně
doufala, že tak získá zajímavou možnost, jak se co nejlépe
představit a snad konečně získat angažmá v některém
ze svých vysněných orchestrů. Nyní ale zjistila, že když
si na doméně zřídí i e-mailovou schránku, získá také
pěknou adresu. Nedávno přidala i možnost online poslechu
svých skladeb, fotogalerii z koncertů, kalendář akcí a každý
večer odpovídá návštěvníkům v online diskusním fóru.
Všimne si Terezy díky její dobré doméně nějaký lovec talentů?
Nejčastějším způsobem využití je umístění webové prezentace. Zde můžete na jedné či více stránkách představit, co návštěvníky zajímá, uvést svůj kontakt, vkládat novinky, nabídnout objednávkový formulář, e-shop, vložit fotogalerii atd. Do technologicky složitějších řešení můžete zapojit vlastního programátora, ale svou doménu můžete propojit i s již hotovými řešeními, která už možná dokonce používáte (Tumblr, Blogger, Gmail aj.).
Na vlastní doméně si můžete také zřídit e-mailové adresy pro komunikaci s návštěvníky. Je jen na vás, zda před doménou uvedete například info@ pro poptávky zákazníků, faq@ pro dotazy zákazníků či jiri@ pro kontakt na konkrétní osobu. Díky e-mailové adrese obsahující vaši doménu bude tento kontakt snáze zapamatovatelný a bude působit profesionálním dojmem konzistentním s vaší online prezentací.
Stejně tak je možné z domény odkazovat na konkrétní soubory a data, jež chcete nabídnout ke stažení či sdílení s dalšími uživateli – například pomocí FTP protokolu.
Vlastní doména může být také využita pro jednoduché přesměrování na již existující webovou stránku nebo například profil na sociální síti, které mohou mít jinak dlouhou, těžko zapamatovatelnou či jinak složitou adresu.
DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.
Více informací najdete na stránce DNSSEC